Danas se mnogo govori o dobrobiti vitamina D3 za naše tijelo. Izabrali smo za vas nekoliko aktualnih činjenica iz pouzdanog izvora: Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

„Studije objavljene u The Journal of Alimentary Pharmacology and Therapeutics pokazuju da skoro 50% populacije ima nedostatnu koncentraciju vitamina D u krvi, posebice tijekom zime i ukoliko žive sjeverno od 35. paralele. Nedovoljne količine vitamina D mogu predstaviti javnozdravstveni problem, koji se može korigirati odgovarajućom prehranom i suplementacijom vitamina D. Rizične skupine u pandemiji COVID-19 su osobe starije dobi i polimorbidni bolesnici, upravo one skupine u kojih se ujedno bilježe niske vrijednosti vitamina D u krvi. Vitamin D predstavlja kariku u lancu kompleksnih čimbenika koji doprinose imunosnom odgovoru te stoga održavanje optimalnog statusa vitamina D u krvi strategija koja potencijalno može doprinijeti obrani od infekcija respiratornog sustava, posebice u starijih osoba i bolesnika s komorbiditetima (1).“*

Ukoliko planirate uzimati visoke doze vitamina D potreban je liječnički nadzor i redovita kontrola koncentracije vitamina D u krvi. Sumnjate li u nedostatak vitamina D obratite se liječniku koji će odrediti koncentraciju vitamina D u krvi i planirati vaše terapijske doze te doze održavanja povoljnog učinka.

„Sukladno hrvatskim Smjernicama za primjenu vitamina D preporučena koncentracija vitamina D u krvi u populaciji trebala bi iznositi 75 nmol/L – 125 nmol/L za optimalnu zaštitu od infektivnih bolesti. Kod odraslih osoba koje su u riziku za pojavu nedostatka vitamina D preporučuju se preventivne doze vitamina D koje se kreću od 1.500 – 2.000 IJ vitamina D (400 IJ = 10 µg). Preporučena dnevna doza na razini EU i RH iznosi 5 µg dnevno, što iznosi 100% preporučenog dnevnog unosa (%PU). Kod dokazanog nedostatka vitamina D za odrasle osobe, liječnici opće prakse i dijetetičari propisuju početne visoke doze vitamina D, a potom održavanje s 1.500 – 2.000 IJ. Nakon provođenja terapije nadomjesnim vitaminom D preporučuje se ponovna provjera koncentracije 25-OH D u krvi nakon tri mjeseca. Doziranje je moguće provesti s pripravcima koji se primjenjuju svakodnevno (kapi, kapsule), jednom tjedno, jednom u dva tjedna ili mjesečno (ampule).“*

Ukoliko ste zdrava, mlada osoba preporučena dnevna doza vitamina D na razini RH za vas iznosi 5 µg dnevno, što iznosi 100% preporučenog dnevnog unosa (%PU). U slučaju izolacije uslijed koje ne možete boraviti vani preporučuje se 10 µg dnevno, a kod starijih osoba i do 20 µg dnevno.

„Studije koje su provedene ove godine i objavljene u  Journal of Infection and Public Health pokazale su da suplementacija vitaminom D pokazuje protektivna svojstva od respiratornih infekcija. Predlaže se konzumacija 25-50 µg dnevno bez izraženih nuspojava. (5)

Recentna preporuka Britanske službe za javno zdravstvo (NHS) koja vrijedi za cjelokupno stanovništvo, a poglavito na osobe u izolaciji upućuje na dnevnu primjenu 10 µg ili 400 IJ vitamina D. Preporuka je izdana za cijelu populaciju, a ne samo za rizične skupine, a temelji se na činjenici da je uslijed boravka u zatvorenom velik rizik razvoja nedostatka vitamina D (3).

Prema spomenutim hrvatskim Smjernicama, osobama starije dobi preporučuje se veći dnevni unos u količini od 800 IJ (20 µg), a kod verificiranog deficita primjenjuju se povećane doze, pod nadzorom liječnika u ograničenom vremenskom razdoblju. Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) preporučuje unos od 600 IJ dnevno za zdrave osobe, a kao maksimalno dopušteni dnevni unos za zdrave osobe navodi se 4000 IJ dnevno (6).“*

Nutrisanté Vitamin D sadrži 5 µg vitamina D u obliku D3 koje naše tijelo može dobro iskoristiti i zadovoljava 100% dnevnih potreba za ovim vitaminom. Pakiranje od 90 tableta i prilagođena doza od 5 µg po tableti olakšava vam kontrolu vaše dnevne doze vitamina D i jednostavnu prilagodbu od 5 do 20 µg ovisno o vašoj dobi, dnevnoj aktivnosti vani na suncu, godišnjem dobu i prehrani.

Kada planirate vaše aktivnosti na otvorenom svakako vodite računa o tome da se izlažete jutarnjem i večernjem suncu jer je tada UV zračenje slabije, ali dostatno za sintezu vitamina D u koži. Podnevno sunce je intenzivnije i možemo zaključiti kako ćemo više vitamina sintetizirati ako se izlažemo podnevnom suncu. Međutim, naše tijelo nije tako jednostavno i prekomjernim izlaganjem suncu izlažete se riziku za razvoj opeklina, a dugoročno i različitih oblika tumora kože. Uzmite samo najbolje od sunca i pametno planirajte svoje aktivnosti vani.

Svakako je važno istaknuti kako su uravnotežena i raznovrsna prehrana i zdrav način života važni za zdravlje. Uključite u svoj obrok i namirnice životinjskog podrijetla jer su bogate vitaminom D i vodite računa o tome kako dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani.

 „Literatura:

  1. Grant, W.B.; Lahore, H.; McDonnell, S.L.; Baggerly, C.A.; French, C.B.; Aliano, J.L.; Bhattoa, H.P. Evidence that Vitamin D Supplementation Could Reduce Risk of Influenza and COVID-19 Infections and Deaths. Nutrients 2020, 12, 988.
  2. Vitamin D and Health: Scientific Advisory Committee on Nutrition. 2016. https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/537616/SACN_Vitamin_D_and_Health_report.pdf pristupljeno 14.rujna 2020.
  3. Ali N. Role of vitamin D in preventing of COVID-19 infection, progression and severity. J Infect PublicHealth (2020)
  4. EFSA (European Food Safety Authority) (2012) EFSA panel on dietetic products, nutrition and allergies (NDA) Scientific Opinion on the Tolerable Upper Intake Level of Vitamin D“*

* Izvor: Hrvatski zavod za javno zdravstvo, cijeli članak pročitajte na stranicama HZJZ (link https://www.hzjz.hr/sluzba-zdravstvena-ekologija/vitamin-d-i-preporuke-za-nadomjesnu-primjenu-vitamina-d-od-jeseni/ ).